Legoland w Danii to pierwszy park rozrywki LEGO, który powstał w mieście Billund w 1968 roku. Miejsce przyciągające tłumy ludzi ze wszystkich stron świata. Dla wielbicieli klocków, to prawdziwy raj.
Chęć zobaczenia wspaniałego świata LEGO stała się głównym celem wakacyjnej podróży do Danii, choć nie jedynym. Moje córki miłośniczki LEGO Duplo i LEGO Friends oraz mąż, który uwielbia LEGO Technic, a od dziecka marzył o wizycie w Legolandzie byli zachwyceni. Przyznam, że ja także byłam pod wrażeniem. Z tych klocków można zbudować dosłownie wszystko.
Świat Lego wykreowany w Billund jest dobrze zorganizowany, przystosowany dla rodzin z dziećmi w różnym wieku, kolorowy, po prostu bajkowy.
Ciekawych atrakcji jest wiele, żeby skorzystać ze wszystkich/prawie wszystkich najlepiej spędzić tu 2 dni. Na niektóre są ograniczenia wzrostem (te najszybsze od 120 cm). Mimo tego, z wielu można korzystać bez ograniczeń. W sezonie do najbardziej popularnych atrakcji są kolejki, ale uporządkowane i zawsze podany jest czas oczekiwania czasami 5 min., a czasami 25 min. Już pod koniec dnia wszędzie wejdziemy bez czekania. W cenie biletu są wszystkie rozrywki (oprócz szkoły jazdy Seata) i bez ograniczeń ilościowych.

Atrakcje, które podobały się najbardziej
Wodne: łódki, pontony, canoe, statek z armatkami wodnymi (warto wziąć rzeczy na przebranie, ale jeśli zapomnicie, to są miejsca suszące – dodatkowo płatne)
Szybkie: rollercoastery (jest kilka różnych)
Dla całych rodzin: straż pożarna i gaszenie pożaru, jaskinia piratów, kolejki, jeepy na safari, łódki płynące po rzece przy najbardziej znanych budynkach świata.
Do oglądania i podziwiania:
- zachwycające całe miasta zbudowane z LEGO ze wszystkimi szczegółami, z pięknie wkomponowanymi żywymi roślinami
- wspaniałe lego kopie najbardziej znanych zabytków i budynków
- dom strachów
- podwodny świat z żywymi zwierzętami
- przedstawienie teatralne
- kino 3 D
Bilety i ceny
W okresie wakacji są spore kolejki przy kasach. Jeśli nie chcecie marnować czasu, najlepiej kupić bilety wcześniej przez internet, np. na Parkmanii (bilet jest imienny, bez daty, trzeba wykorzystać w określonym kilkumiesięcznym okresie). Promocyjne oferty pojawiają się też na Gruponie oraz na stronie głównej Legolandu. My kupowaliśmy przez Parkmanię. Polecam: szybko i bezproblemowo. Aktualne ceny na stronach:
- https://www.parkmania.pl/Bilety-Legoland-Dania-Billund.html
- https://www.groupon.pl/deals/zrk-bilety-legoland
- https://www.legoland.dk/en/tickets/prices-and-tickets/
Godziny otwarcia
Letnie miesiące od 10.00 do 20.00, pozostałe warto sprawdzić na stronie link
Jedzenie
W Legolandzie jedzenie również w kształcie klocków, np. czekoladki, frytki 🙂 Drogie i niezbyt wysokiej jakości. Przyzwyczajeni do nieco innych smaków, byliśmy trochę rozczarowani. Sporo lokali typu fast food (hot-dogi, burgery, steki, frytki na poziomie McDonald’s), pizzeria, bufet z wyborem dań. Dobrze wziąć prowiant ze sobą (przynajmniej drobne przekąski, owoce, wodę). Z jedzenia, które tam zjedliśmy dobre były tylko lody z automatu – śmietankowe i kremowe w konsystencji.
Dojazd i noclegi
Aby szybciej można było dotrzeć tuż obok powstało nawet lotnisko. Jednak my wybraliśmy drogę lądową samochodem. Dla nas wygodniej i ciekawiej, o czym napiszę na blogu. Zwiedzając przy okazji niemiecką Lubekę.
W samym parku rozrywki znajduje się 4 gwiazdkowy Hotel Legoland (ciekawy, choć tego nie wybraliśmy ze względu na wysokie ceny).
Chcąc wydać mniej na noclegi, polecam pensjonaty typu bed&breakfast, gdzie ceny są przystępniejsze (opcja śniadania nie jest obowiązkowa, więc można zapłacić tylko za nocleg, a kuchnia do samodzielnego przygotowania jest dostępna). My nocowaliśmy w Give Bed&Breakfast 15 km od Legolandu (link).
Wizyta w świecie Lego to dwa słoneczne dni wypełnione zabawą z najbliższymi, niezapomnianymi wrażeniami i przeżyciami, a teraz już wspomnieniami…
Danię będę z sentymentem wspominać nie tylko ze względu na Legoland, a także: klif Stevns, skansen w Aarhus, uroczy pensjonat Tiny w Holtug, piękny design i kilka innych miejsc, o których napiszę w kolejnym poście.
A jeśli macie pytania związane z wizytą w Legolandzie, chętnie odpowiem 🙂
Jestem pod wrażeniem Legolandu i jego „bogactwa”. Jakich wielkości są prezentowane na zdjęciach domki z wodą czy miasta ? Ciekawa jestem jak się zachowują klocki pod wodą to jest niesamowite!!! I czy te statki wodne zbudowane są tylko i wyłącznie z klocków lego ?
PolubieniePolubienie
Ive, wielość budowli jest różna. Niektóre mają ok. 1 m, inne mają kilka metrów (np. Wieża Eiffla w skali 1:150), figury również w wielu rozmiarach (mówią, poruszają się). Wszystkie z klocków Lego, statki w miastach też. Natomiast pojazdy, którymi zwiedzamy świat Lego są stylizowane (np. łódki na rzece, jeep na safari). Podwodny świat jest interesujący, żywe zwierzęta pływają wokół zbudowanych obiektów z Lego 🙂
PolubieniePolubienie