Dzisiaj chciałam Wam zaprezentować książkę Zioła z polskich łąk, stanowiącą kompendium wiedzy na temat roślin leczniczych, które spotykamy na łąkach i pastwiskach. Zioła dzięki zawartości dobroczynnych składników od wieków stosowane są w medycynie, kulinariach czy kosmetykach. Myślę, że warto je dobrze poznać i skorzystać z darów, jakie przynosi nam natura.
Książka Zbigniewa T. Nowaka została wydana przez Wydawnictwo AA. Zawiera 328 stron, ma zachęcającą, przejrzystą i estetyczną oprawę graficzną, sztywną okładkę. Jest ładnie zilustrowana zdjęciami wykonanymi przez autora.
Zbigniew T. Nowak jest autorem wielu książek i publikacji z zakresu ziołolecznictwa, pasjonatem i cenionym znawcą roślin leczniczych.
Każde zaprezentowane zioło jest szczegółowo opisane. Znajdziemy informacje gdzie występuje, kiedy najlepiej zbierać, jak suszyć, jakie substancje lecznicze i odżywcze zawiera, w jakich dolegliwościach może pomóc. Zbigniew Nowak zamieszcza wiele praktycznych oraz historycznych ciekawostek na temat ziół. W tym informacje o przeciwwskazaniach do stosowania, pożytek danej rośliny dla zdrowia i urody, stosowanie w kuchni i kosmetyce.
Po przedstawieniu każdej rośliny autor podaje przepisy na jej wykorzystanie. Znajdziemy tu receptury lecznicze, kulinarne i kosmetyczne. Ciekawe przepisy na naturalne kosmetyki, np. szampon czy płukanki do włosów, maseczki, oliwki, kompresy oraz potrawy, jak np. sałatki, surówki, twarożki, napoje: herbatki, soki. Ponadto receptury wspomagające leczenie, m.in. mieszanki ziołowe, krople, syropy, płyn do płukania gardła, kąpiele ziołowe i wiele innych. Na pewno będą inspiracją do wykorzystania ziół w szerszym zakresie niż do tej pory oraz wypełnieniem domowej apteczki naturalnymi specyfikami.
Jak wiecie, jestem miłośniczką natury i ekologii. Poszukuję produktów o naturalnym składzie, które nie będą obciążać mojego organizmu, skóry czy włosów niepotrzebnymi chemicznymi substancjami. Staram się czerpać z darów natury i jak najczęściej je wykorzystywać (wpis o naturalnych naparach na przeziębienie tutaj). W książce Zioła z polskich łąk znalazłam przepisy, które będę chciała wypróbować. Specjalnie dla Was zamieszczam na blogu przepis na płukankę do włosów (ze str. 216-217) i zachęcam do zapoznania się z innymi pomysłami na naturalną pielęgnację.
Płukanka pokrzywowo-cytrynowa do włosów ze skłonnością do przetłuszczania, mająca działanie ściągające, łagodzące swędzenie skóry, nadająca połysku i miękkości.
Składniki:
- 3 łyżki suszonych liści pokrzywy (lub ok 1/2 szk. świeżych, posiekanych)
- 2 litry wody
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
Przygotowanie:
Zioła zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty. Garnek odstawiamy na pół godziny do ostudzenia. Odcedzamy ziele przez sito, a do odwaru dodajemy sok z połowy cytryny.
Stosowanie:
Co najmniej raz w tygodniu, po umyciu włosów i spłukaniu piany. Płuczemy włosy przygotowanym jeszcze ciepłym odwarem.
Książkę rekomenduję wszystkim, którzy chcą poznać rośliny lecznicze. W szczególności osobom zainteresowanym tematem stosowania ziół w kosmetyce i kulinariach, naturalnym wzmacnianiem odporności, naturalnym wspomaganiem leczenia chorób. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą żyć zdrowo i bliżej natury. To praktyczne kompendium wiedzy o ziołach, dobrze napisane i ładnie zobrazowane.
Gorąco polecam!
Książka „Zioła z polskich łąk”jest znakomitym poradnikiem dla tych,którzy cenią sobie naturalne wykorzystywanie ziół. Polecam zdecydowanie do przeczytania,może być również fajną pozycją na prezent pod choinkę.
PolubieniePolubienie
Zgadzam się z opinią i ciepło pozdrawiam 🙂
PolubieniePolubienie
Super zbiór wszystkich informacji na temat ziół. Widzę, że w tej książce są szerokie opisy ich wykorzystania …Do tej pory czytałam tylko małe informacje w gazetach z tego właśnie tematu, a tu taka obszerna książka i wszystko w jednym wydaniu 🙂
PolubieniePolubienie
Dodam tylko, że opisane są rośliny lecznicze bardziej znane (jak np. pokrzywa, krwawnik, perz, stokrotka) i mniej znane (np. żywokost czy dąbrówka kosmata). Warto mieć taką pozycję i korzystać 🙂 Uściski!
PolubieniePolubienie