Macie takie miejsca, do których chętnie wracacie, najlepiej odpoczywacie i zawsze czujecie się dobrze? Dla mnie takim miejscem jest niewielkie miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim Reszel.

Reszel i Cittaslow
Reszel należy do Stowarzyszenia Miast Cittaslow, czyli Miast Dobrego Życia, które wspierają lokalne produkty, żywność, rzemiosło, kulturę. Życie toczy się powoli, bez pośpiechu, bliżej natury, w rytmie slow.
Ruch Cittaslow powstał we Włoszech, aby promować wolniejszy styl życia, spokojne, nieśpieszne jedzenie. Był swego rodzaju reakcją na życie w pośpiechu, szybkie jedzenie (fast food), gdzie nie przywiązuje się żadnej uwagi do jakości produktów ani metod przygotowania.

W miastach należących do slow city dużą uwagę przykłada się do promowania tradycyjnych potraw, przygotowywanych z naturalnych składników. Ważna jest filozofia slow food, gdzie żywość wytwarzana jest metodami tradycyjnymi. Szczególne znaczenie ma kuchnia regionalna, związana z historią miasta. I tak w Reszlu znajdziemy zakład piekarski, gdzie do produkcji wyrobów używane są produkty lokalne, czyli mąka z pobliskiego młyna, jajka z okolicznej wsi. W Reszlu znajdziemy też restauracje i produkty należące do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
Slow Food oraz Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle
- Młynomag moja ulubiona mąka, przede wszystkim naturalna, pochodząca z czystych terenów Warmii i Mazur. Dodam, że z młyna, który ma już ponad 600 lat. Są różne rodzaje: orkiszowa, żytnia, graham, pszenna i najlepsza kasza manna.
- Zakład Piekarski Trzczak – pieczywo wypiekane jest w stuletnim piecu kaflowym, stosowane są wyłącznie naturalne składniki, które zapewniają wyśmienity smak. Wybór jest bardzo duży, m.in. chleb razowy, żytni, duże rogale, ślimaki, ciasteczka piernikowe oraz wyjątkowa chałka (niektóre produkty są dostępne tylko w określone dni tygodnia).
- Piekarnia Cukiernia Szabelski – bardzo dobre ciastka, lody i chleb żytni
- makarony Anulka firmy Refama – różne rodzaje i smaki
- Restauracje: Rycerska, Zamkowa serwujące dania regionalne i wykorzystujące lokalne surowce
oraz
- Pizzeria Feniks, nieco inna pizza, niż ta włoska (na cienkim cieście), ale bardzo dobra. Na mące z reszelskiego młyna. Ciasto jest grubsze, ale wspaniale miękkie i puszyste. Dodatki świeże, smaczne. Całość godna spróbowania.
Zabytki
Reszel jest małym miasteczkiem, ale może się poszczycić wieloma zabytkami. W centralnym punkcie rynku stoi klasycystyczny ratusz (gotycki został spalony w 1806 r.), w pobliżu studnia nawiązująca do średniowiecznej.

Nieco dalej barokowy pojezuicki kościół oraz dawne kolegium jezuickie, zabytkowe spichlerze z przełomu XVIII/XIX w. oraz pięknie położony park, przez który przepływa rzeka Sajna. Poza tym dwa zrekonstruowane mosty oraz gotycki zamek (obecnie mieści się hotel i restauracja oraz galeria sztuki). Ponadto częściowo zachowały się mury miejskie we wsch. i pn. części miasta oraz baszta w zachodniej części. Gotycki kościół z pięknie odrestaurowanymi maswerkami oraz dawny klasztor sióstr Katarzynek. Uratowanym zabytkiem jest stara plebania z połowy XV w., która była w bardzo złym stanie. Obecnie jest odrestaurowywana, a po zakończeniu ma być tu muzeum miasta.

Kultura i rozrywka
- Galeria Zamek, w której organizowane są wystawy sztuki współczesnej znanych polskich artystów, warsztaty dla dzieci i dorosłych.
- Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w gotyckim kościele – miałam okazję być w Reszlu na koncercie młodych artystów, grających na skrzypcach i akordeonie. Piękne przeżycie, wspaniała oprawa architektoniczna i akustyczna.
- Koncerty, spektakle, spotkania z artystami, pisarzami na reszelskim zamku. Sama też miałam okazję (jeszcze w czasach studenckich) spotkać się ze sławnym nieżyjącym już artystą Franciszkiem Starowieyskim, który udzielił mi wywiadu. Na reszelskim zamku miał swoją pracownię, bardzo lubił tu przyjeżdżać i tworzyć.
- Reszelski Dzień Czarownic (w lipcu)
- Dni Reszla (w lipcu)
- Dożynki Gminne (pod koniec sierpnia lub we wrześniu)
- Niedziela z Cittaslow (we wrześniu)
Co warto zrobić będąc w Reszlu?
- wejść na wieżę gotyckiego kościoła oraz zamku biskupiego i podziwiać piękną panoramę miasta
- posłuchać koncertu w kościele Św. Piotra i Pawła (Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w lipcu i sierpniu)
- odwiedzić Galerię Zamek (oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie) i obejrzeć wystawę sztuki współczesnej, aktualne wystawy i wydarzenia znajdziecie tutaj
- wybrać się na spacer po malowniczym parku, położonym w dolinie rzeki Sajny
- zjeść pizzę z pizzerii Feniks i lody z cukierni Szabelski
- odpocząć na dziedzińcu zamkowym i wrzucić grosik do studni
- zajść do piekarni Trzczak po pieczywo, o naprawdę wyjątkowym smaku
- kupić mąkę z reszelskiego młyna (największy wybór w supermarkecie Pelcowizna)
- zajechać do Św. Lipki (5 km od Reszla) i podziwiać bazylikę – perłę architektury barokowej, zachwycające freski i organy
- wybrać się na wycieczkę rowerową po sielankowych okolicach (dla tych, którzy mają ze sobą rowery, bo nie wiem czy na miejscu jest wypożyczalnia, na pewno by się przydała, a także mapki z trasami rowerowymi)
Sielankowe okolice Reszla
Ciekawe miejsca w pobliżu Reszla
- Bazylika w Św. Lipce to perła architektury barkowej w Polsce, robiące ogromne wrażenie freski oraz organy z ruchomymi figurkami. Polecam koncerty organowe (prezentacje organów są o określonych godzinach, szczegóły tu), Świętolipskie Wieczory Muzyczne
- Bezławki– zamek krzyżacki zmieniony w XVI w. na kościół
- Worpławki – Dwór Barocco (fajne miejsce na nocleg)
- Pałac w Łężanach z pocz. XX w.
- Majątek Galiny z renesansowym pałacem i zabytkowym folwarkiem (noclegi, gospoda, stadnina koni)
- inne miasta Cittaslow: Bisztynek, Biskupiec, Jeziorany, Lidzbark Warmiński, Ryn, Barczewo
Miasta, które chcą przystąpić do sieci Cittaslow muszą spełniać określone warunki. Więcej o stowarzyszeniu i miastach, w których żyje się wolniej i spokojniej tutaj.
Uwielbiam takie miejsca 🙂
PolubieniePolubienie
Ja też 🙂 Pozdrawiam!
PolubieniePolubienie
Urokliwe miejsce takich perełek jest pewnie wiele ale o tym nie wiemy dobrze zatem o tym pisać i odkrywać takie zaciszne miejsca 🙂
PolubieniePolubienie
Zgadza się 🙂 Pozdrawiam ciepło!
PolubieniePolubienie
Jak miło poczytać o naszym poczciwym Reszelku. A mąka najlepsza – tyle rodzajów ze głowa mała.
PolubieniePolubienie
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam ciepło 🙂
PolubieniePolubienie