Pogoda bardzo wiosenna… U mnie w kuchni zielono. Szczypiorek i rzeżucha wyrosły wspaniale. Czas coś z nich przygotować. Inspiracją do zrobienia tego wiosennie wyglądającego dania był przepis francuskiego szefa kuchni Alaina Ducasse z książki NATURALNIE. Prosto, zdrowo, smacznie. Przepis mistrza trochę zmodyfikowałam. Kalafior w takiej wersji świetnie nadaje się na śniadanie. To doskonałe połączenie zieleniny, warzyw z jajkami i chrupiącymi grzankami. Gorąco polecam.
Kalafior – zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, sód, fosfor, potas, wapń, magnez. Podobnie jak brokuły, dzięki przeciwutleniaczom, ma działanie przeciwnowotworowe. Różyczki kalafiora na parze gotujemy krótko 3-4 minuty.
Szczypiorek – zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, sole mineralne. Ułatwia trawienie, zaostrza apetyt. Warto posadzić w doniczce i mieć pod ręką, np. jako dodatek do zup, past, dań warzywnych.
Rzeżucha – zawiera wiele witamin: A, B, C, E, PP oraz jod, chrom, żelazo, siarkę, wapń. Wzmacnia włosy, zaostrza apetyt, wpływa pozytywnie na trawienie.
Koperek – zawiera witaminę C, poprawia trawienie. Często mrożę świeży (drobno pokrojony wkładam do słoika i do zamrażarki), bo za suszonym nie przepadam.
Jajka – zawierają lecytynę, kwasy omega-3, pełnowartościowe białko, wapń, żelazo, magnez. Najlepiej wybierać te z hodowli ekologicznej (z cyferką 0), są bogatsze w składniki odżywcze i zdrowsze. Pamiętajmy, że jajka wkładamy do wrzątku i gotujemy na twardo 9-10 min. Gdy są gotowane dłużej, tracą swoje cenne właściwości i gorzej smakują, pojawia się ciemna, nieapetyczna obwódka wokół żółtka.
Składniki:
- 1 kalafior ugotowany na parze (poza sezonem: mrożony)
- 1 cebula
- 2-3 jajka (ugotowane na twardo)
- 2 grzanki z chleba razowego
- 2-3 łyżki szczypiorku (drobno pokrojonego)
- 1-2 łyżki rzeżuchy lub/ i koperek
- sól himalajska, pieprz kolorowy świeżo mielony, sok z cytryny (do smaku)
- olej ryżowy
Przygotowanie:
Kalafior dzielimy na różyczki i gotujemy (na parze 3-4 min.). Cebulę kroimy w pióra i lekko podsmażamy na odrobinie oleju. Ugotowane jajka kroimy na cząstki lub ćwiartki. Chleb podgrzewamy w tosterze. Ugotowane różyczki kalafiora wrzucamy na patelnię, do zeszklonej cebulki, dodajemy pokrojony szczypiorek, mieszamy i chwilę podgrzewamy. Następnie dodajemy pokrojone na cząstki jajka i pokruszone grzanki. Na koniec posypujemy obficie szczypiorkiem, rzeżuchą, koperkiem. Skrapiamy odrobiną soku z cytryny i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Kiedyś w sezonie kalafiorowym robiłam często jajecznicę z kalafiorem i z serem żółtym ale teraz na pewno dużo zdrowszy przepis jest ten podany…smaczne, zdrowe i lekkie zapewne a przy tym odżywcze. Spróbuję na pewno taką wersję :)))
PolubieniePolubienie
Polecam:) Można też dodać natkę pietruszki niezwykle bogatą w witaminy i sole mineralne. Uściski!
PolubieniePolubienie