W początkowej fazie przeziębienia, gdy czujemy się gorzej, warto wspomóc organizm naturalnym naparem ziołowo-owocowym wzbogaconym miodem. Może być: z rumianku, mięty, tymianku czy lipy oraz z owoców: jabłka, malin, żurawiny, cytryny, pomarańczy. Zioła mają bardzo dużo dobroczynnych składników (m.in. witaminy, sole mineralne, flawonoidy, garbniki), które wspomagają walkę z infekcjami. Owoce zawierają witaminy i dodatkowo wzbogacają smak naparu, a miód oprócz tego, że nadaje słodyczy, posiada właściwości prozdrowotne. Działa bakteriobójczo, zalecany, np. przy bólach gardła. Warto dodawać miód do naparów i herbat dla wzmacnia odporności organizmu, tylko niezbyt gorących (temp. do 42ºC). W wyższych temperaturach dobroczynne właściwości miodu zostają zatracone.
Dobrym pomysłem na walkę z przeziębieniem jest mikstura z miodu, soku z cytryny oraz imbiru (imbir najlepiej zetrzeć na tarce zalać wodą i odstawić, aby puścił sok). Przed wyjazdem na ferie przygotowywałam taką miksturę przeziębionemu mężowi i dodatkowo podawałam mu napary z ziół. Pomogło! Na wyjeździe był już zdrowy. Polecam:)
♦Napar rumiankowo-cytrynowy
- koszyczek rumianku – stosowany jest jako łagodny środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy, przeciwbólowy; zawiera witaminę C;
składniki:
- 1 łyżka kwiatów rumianku
- 1 szklanka wody
- wyciśnięty sok z cytryny+ 2 plasterki
- kilka owoców żurawiny
- miód
♦Napar lipowo-malinowy
- kwiatostan lipy – stosowany jest jako środek napotny i przeciwgorączkowy przy przeziębieniu, ma działanie łagodzące kaszel, ból gardła; zawiera witaminę C i PP;
składniki:
- 1-2 łyżeczki kwiatów lipy
- 1 szklanka wody
- maliny ( mrożone) lub sok malinowy 100% (bez cukru)
- cynamon
- imbir
- 3 plasterki cytryny
- miód
♦Napar miętowo-jabłkowy
- mięta – działa przeciwwirusowo, korzystnie na górne drogi oddechowe; zwiera witaminę A i C;
składniki:
- 3 świeże gałązki mięty (może być mrożona) lub ewentualnie mięta suszona
- szklanka wody
- suszone jabłka 4-5 plasterków
- cynamon
- goździki
- gwiazdka anyżu
- miód
♦Napar tymiankowo-pomarańczowy
- tymianek– ma działanie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodzi kaszel, infekcje gardła i jamy ustnej; zawiera witaminy: A, C, E i K;
składniki:
- 2-3 gałązki tymianku
- szklanka wody
- 2 plasterki pomarańczy
- goździki
- miód
przygotowanie:
(dotyczy wszystkich naparów, zmienia się tylko odpowiednio skład)
Zioła zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy do zaparzenia. W garnuszku z niewielką ilością wody gotujemy przez 3-4 minuty przyprawy: cynamon, goździki, imbir utarty oraz owoce i odstawiamy do naciągnięcia. Po kilku minutach wlewamy do zaparzonych ziół. Na końcu po przestudzeniu słodzimy miodem i wciskamy sok z cytryny.
Na zdrowie!
Uwaga! Zioła lecznicze można stosować tylko w określonych dawkach. Zawsze trzeba sprawdzić, jaką ilość można przyjąć odpowiednio do wieku. Na ziołach z apteki jest umieszczona taka informacja.
Informacje o ziołach w: „Rośliny lecznicze od A do Z” B. Bohne, P. Dietze, Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2008; „Jak jeść zdrowo” dr J. Górnicka, Warszawa 2014.
No zioła mają moc!Mi w infekcji gardła pomaga imbir cytryna i miód spróbuję również innych Pani propozycji 🙂
PolubieniePolubienie
🙂
PolubieniePolubienie