Rāmavas Muiža uroczy dwór na Łotwie i Pałac Rundāle „łotewski Wersal”

Wracając z Estonii do Polski (lipiec 2014 r.), postanowiliśmy w połowie drogi zrobić przystanek na nocleg. I tak trafiliśmy do pięknie położonej rezydencji, oddalonej od stolicy Łotwy, Rygi o 10 km. Zabytkowy dwór otoczony jest parkiem krajobrazowym z rzeczką i dużym, zielonym terenem ze starymi drzewami.

s_5661

Historia tego miejsca sięga 1745 roku. W ciągu wieków rezydencja zmieniała właścicieli. Z najbardziej zapamiętanych to: w XVIII w. był proboszcz Depkina z Rygi, zaś w XIX wieku pisarz, arystokrata Garlieb Merkel.

s_5670

Drewniany z zewnątrz budynek o klasycystycznej formie, ma dwie kondygnacje. W środku zachowała się drewniana balustrada schodowa, nadszarpnięta upływem czasu, robiąca wrażenie. W XX w. dwór był zniszczony. Na początku XXI w. został odrestaurowany i obecnie znajduje się tam uroczy, nieduży pensjonat, do którego wjazd zdobi ceglana brama.

Szczególnie polecam Rāmavas Muižā na romantyczny, spokojny weekend w otoczeniu przyrody. Na letnie leniuchowanie z książką w ręku, z piknikowym kocem i koszem darów natury czy na sielankowy odpoczynek po długim zwiedzaniu Rygi i okolic. Odbywają się tu imprezy okolicznościowe, sesje zdjęciowe, plenery malarskie. My trafiliśmy akurat na łotewską imprezę. Zostaliśmy wcześniej powiadomieni, że może być głośno, ale to akurat nam nie przeszkadzało. Po intensywnym zwiedzaniu byliśmy bardzo zmęczeni i hałas nie miał znaczenia. Dodam, że ten hałas był nawet przyjemny, gdy kładliśmy się spać, słychać było  graną na żywo, jazzową muzykę. Miło się zasypiało w takim klimacie.

Niedaleka odległość od Rygi i zabytków sprawia, że miejsce jest atrakcyjne, warto się zatrzymać, choć na jeden nocleg.

Rano śniadanie zostało przygotowane specjalnie dla nas w sali fortepianowej (była też możliwość z dostawą do pokoju). Wszystko smaczne, kolorowe, pięknie podane. Świeże warzywa, owoce i  świeżo wyciskany sok, to duży plus. Do tego żywe kwiaty na stole.  Miły personel, wykazujący zainteresowanie gośćmi, z indywidualnym podejściem. Byliśmy pod wrażeniem życzliwości i gościnności. Czuliśmy się, jak w domu u dobrych znajomych. Szkoda tylko, że tak krótko. Po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą podróż. Musieliśmy wracać, a po drodze chcieliśmy zwiedzić ostatni punkt na naszej łotewskiej mapie: Pałac Rundāle wraz z pięknym parkiem.

Więcej informacji tu.

Barokowy Pałac Rundāle zwany jest „łotewskim Wersalem”. Znajduje się ok. 70 km od Rāmavas Muižā. Położony w Pilsrundāle koło Bauski, ok. 60 km od Rygi. Został zaprojektowany w 1736 roku przez włoskiego architekta Bartolomeo Francesco Rastrelliego. Po burzliwej historii związanej z budową, jego właścicielem, pałac został kompletnie odrestaurowany i mówi się, że jest jedną z najpiękniejszych rezydencji na Łotwie. Trzeba przyznać, prezentuje się wspaniale. Łotysze włożyli wiele wysiłku, aby przywrócić mu dawną świetność. I teraz możemy podziwiać wnętrza pałacowe: sale, apartamenty książęce, prywatne apartamenty oraz  park. Przenosząc się do XVIII wieku, do czasów księcia Ernsta Birona, kiedy pałac był jego letnią rezydencją. Najbardziej zapamiętane to: Sala Biała (czyli balowa, z pięknymi sztukateriami, początkowo miała się tu mieścić kaplica pałacowa) oraz Sala Złota (z malowidłami Francesco Martiniego i Carlo Zucchiego), a także Pokój Różany, Gabinet Porcelanowy, Sypialnia Księcia, Pokój Bilardowy. Rezydencja zachwyca: pięknymi malowidłami, sztukateriami, bogatymi zdobieniami ścian, dekoracyjną klatką schodową, ciekawymi piecami kaflowymi (wykonanymi przez Gottfrieda Katera z Gdańska). W pałacu mieści się muzeum,  są organizowane wystawy czasowe, aktualne można sprawdzić na stronie internetowej.

s_5739

Warty uwagi, jest też park pałacowy w stylu francuskim zaprojektowany również przez Rastrelliego. Rośliny zdobią ogród w zależności od sezonu, wiosną: tulipany, żonkile, narcyzy. My przyjechaliśmy w lipcu, kiedy kwitły róże we wszystkich kolorach. Odmian jest ok. 500, a pochodzą z około 20 krajów. Piękne dla oczu widoki i przyjemne zapachy pozwalają na odpoczynek i relaks. Park można zwiedzać pieszo lub meleksem z przewodnikiem. My skorzystaliśmy z tej drugiej opcji, bo z małym dzieckiem (ale już bez wózka) dosyć duże odległości, ciężko by było pokonać.

Miło wracam wspomnieniami, do tej letniej wyprawy. Szczególnie teraz, kiedy brakuje soczystej zieleni, która odpręża, uspokaja i działa na mnie, jak naturalny balsam.

2 myśli w temacie “Rāmavas Muiža uroczy dwór na Łotwie i Pałac Rundāle „łotewski Wersal”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s